بهروز شعیبی: باید برای سال‌های آینده تصمیمات بهتری گرفت

بهروز شعیبی: باید برای سال‌های آینده تصمیمات بهتری گرفت
در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز:
بهروز شعیبی گفت: از نظر من دبیر جشنواره کار شجاعانه‌ای انجام داد که بر روی تعداد فیلم‌ها پافشاری کرد اما من هم اگر به جای دوستان فیلمسازم بودم، دوست داشتم که فیلمم در جشنواره حضور داشته باشد و زحمتی که کشیده‌ام دیده شود. باید پای درد دل آنها نشست و حرف‌هایشان را شنید و برای سال‌های آینده تصمیمات بهتری گرفت.

بهروز شعیبی کارگردان فیلم «دارکوب» درباره حضور فیلمش در جشنواره فیلم فجر امسال گفت: «در مورد انتخاب‌ها بایستی هیات انتخاب و دست‌اندرکاران جشنواره صحبت کنند و من به عنوان یک فیلمساز نمی‌توانم در مورد شایستگی یا عدم شایستگی فیلم‌ها صحبت کنم، اما این موضوع قابل بررسی و آسیب‌شناسی است که این تعداد فیلمی که مجوز حضور در جشنواره را پیدا کردند بر چه اساسی بوده است و انتخاب این تعداد محدود فیلم از مجموع فیلم‌های متعددی که در طول سال ساخته می‌شود، بر چه اساسی است که هر ساله تعداد آنها زیاد و کم می‌شود.»

او ادامه داد: «به نظر من اگر بخواهیم بگوییم که فیلم‌ها بر اساس شایستگی انتخاب شده‌اند درست نیست زیرا بسیاری از فیلم‌های خوب از حضور در جشنواره امسال باز ماندند. فیلم‌هایی که برای حضور در جشنواره انتخاب می‌شوند بایستی بر اساس تولیدات سالانه صورت پذیرد تا بتوان لااقل از نصف توان سینمای ایران در جشنواره فجر رونمایی کرد.»

شعیبی افزود: «این معیار شاید در سال‌های مختلف به دقت بیشتری برسد. از نظر من دبیر جشنواره کار شجاعانه‌ای انجام داد که بر روی تعداد فیلم‌ها پافشاری کرد اما من هم اگر به جای دوستان فیلمسازم بودم، دوست داشتم که فیلمم در جشنواره حضور داشته باشد و زحمتی که کشیده‌ام دیده شود. باید پای درد دل آنها نشست و حرف‌هایشان را شنید و برای سال‌های آینده تصمیمات بهتری گرفت.»

او درباره تاثیر حضور در جشنواره در دیده شدن و فروش فیلم‌ها گفت: «قطعا حضور در جشنواره به دیده شدن فیلم و عوامل آن کمک خواهد کرد. جشنواره در یک دوره مشخص به سینمای کشور می‌پردازد و در مورد آنها به صورت کارشناسانه صحبت می‌شود. فارغ از هر میزان فروشی فیلم‌ها در جشنواره از نظر کیفی سنجیده می‌شود و این نظرات کارشناسانه در انتخاب فیلم‌ها در اکران توسط مخاطبان تاثیرگذار خواهد بود.»

کارگردان «سیانور» بیان کرد: «قطعا بازیگرانی که در جشنواره دیده می‌شوند نه از نظر قیمت، بلکه از نظر تعدد پیشنهادها با موارد بیشتری مواجه خواهند شد، اما امیدوارم این بینش و دانش برای همه مخاطبان بوجود بیاید که واقعا معیار را جایزه گرفتن سینماگر ندانند.»

او افزود: «در برخی مواقع خیلی از توانایی‌ها دیده نمی‌شوند فقط به دلیل اینکه در جشنواره فجر جزو کاندیداها نبوده است. اگر خود جشنواره و فضایی که بوجود می‌آورد باعث رشد مخاطبان سینما شود کار بسیار بزرگی خواهد بود. نباید پیشنهادها به کاندیداها و کسانی که سیمرغ دریافت می‌کنند محدود شود.»

کارگردان «دارکوب» اظهار کرد: «من سومین دوره از جشنواره است که به عنوان کارگردان در جشنواره حضور دارم و به واقع هر بار برایم از هیجان بیشتری نسبت به گذشته برخوردار بوده است، خصوصا امسال که حضور فیلم‌ها محدود شد از مرحله انتخاب فیلم‌ها برای ما جنجال بیشتری داشت و حضور در جشنواره فجر برای من قوت و قدرت بیشتری پیدا کرد. امیدوارم که فیلم «دارکوب» دیده شود و مورد رضایت مخاطبان، منتقدین و اهالی رسانه قرار گیرد.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

مشاهده صفحه فیلم دارکوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *