دارکوب فیلمی برای دختران است

دارکوب فیلمی برای دختران است

آیین رونمایی از فیلم «دارکوب» در آخرین روز ویژه برنامه «دو قدم تا سیمرغ» برگزار شد

بهروز شعیبی کارگردان، محمود رضوی تهیه‌کننده و آیدین ظریف طراح صحنه فیلم سینمایی «دارکوب» برای معرفی فیلم خود در ویژه برنامه «دو قدم تا سیمرغ» حاضر شدند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، بهروز شعیبی درباره مضمون تازه‌ترین اثر سینمایی خود گفت: «فضای فیلم به مسایل و معضلات اجتماعی به خصوص زنان می‌پردازد که بخشی به حس مادری و بخشی به تخریب‌هایی که زنان در بعد مادری احساس می‌کنند اشاره دارد اما در اصل معضل و آسیب‌هایی مطرح می‌شود که شدت و ضعف آن به طور نسبی در هر خانواده‌ای متغیر است. شخصیت محوری داستان حول زندگی یک خانم است ولی در لایه‌های زیرین آن مباحث مورد توجه زیادی دارد.»

اخلاق خوب آقای شعیبی آدم را جذب می‌کند

بهروز رضوی که همکاری‌های متعددی با این کارگردان داشته است، گفت: «تاکنون یک سریال و ۲ مجموعه تلویزیونی و ۳ کار سینمایی مشترک با هم کار کردیم و دلیلش هم اخلاق خوب آقای شعیبی است که آدم را جذب می‌کند و نمی‌گذارد به دیگری فکر کنید. روایت این کار به نوعی در ادامه «دهلیز» است چون از لحاظ تم اجتماعی و مضمونی به همان سینما شباهت دارد.»

شعیبی درباره مولفه‌های فیلم خود توضیح داد: «در سینما مضمون و فضاسازی باهم آمیخته است و ترکیب این دو جذابیت کار را بالا می‌برد. ما در «پرده نشین» می‌توانستیم با هر فضایی کار را روایت کنیم اما به دید بصری فکر کردیم و در پی آن بودیم تا روایت را در شرایطی غیر از خانه و آپارتمان بیان کنیم، خوشبختانه جواب داد. در این کار هم بخش قابل توجهی به فضاسازی اختصاص دارد که آیدین ظریف عهده‌دار آن بود که من در «سیانور» با او همکاری داشتم.»

ظریف در ادامه این نکته اظهار کرد: « «دارکوب» به لحاظ فضای روایت خیلی متفاوت از «سیانور» است اما حساسیت‌های کارگردان و تهیه‌کننده سرجایش بود و تلاش کردیم با لحاظ کردن همه اینها و نیاز متن، فضای درستی را طراحی کنیم.»

تلاش کردیم در خدمت قصه باشیم

شعیبی نیز گفت: «در «دارکوب» تلاش ما با توجه به روایت این بود که خودمان دیده نشویم و در خدمت قصه باشیم. شاید در «سیانور» به خاطر ابعاد سینمایی و محتوا تصاویر ما بیشتر باشد اما در اینجا تمام فضاسازی‌های معمول که به چشم نمی‌آید همه ساخته شده است.»

وی افزود: «در مورد بازیگران هم سعی کردم افراد را در نقش‌هایی بگذارم که پیش از این در آن ظاهر نشده و برای‌شان متفاوت است. خوشبختانه با تعداد زیادی بازیگر کار کردیم که نقش‌شان هر اندازه‌ای که بود اما باورپذیر ایفایش کردند. در فیلم دختر بچه‌ای حضور دارد که به لحاظ حساسیت بازی مثل دهلیز از میان ۱۰۰ها گزینه انتخاب شد.»

رضوی همچنین درباره برنامه اکران عمومی اظهار کرد: «جشنواره تحولاتی به وجود می‌آورد که باید ببینیم چه اتفاقاتی پیش روی ما می‌گذارد.»

شعیبی در ادامه گفت: « «دارکوب» به دلیل ساختاری که دارد دوست دارم در فضای سینمایی باشد و بین اهالی سینما و کارشناسان بیشتر دیده شود اما مهمتر از همه امیدوارم تاثیرگذار باشد. این فیلم برای سنین ۱۳ تا ۳۰ سال به خصوص دختران ماست که با مسایل ناگفته‌ای روبه رو هستند. موضوع فیلم مهم است و روی آن بسیار تحقیق شده و به نظر من سن کمتر از ۱۳ سال، نقطه مشترکی با فیلم شاید پیدا نکنند.»

این کارگردان در پایان اشاره کرد: « «سیانور» به من آموزش داد که به جشنواره و اتفاقاتش امیدوار نباشم ولی امیدوارم «دارکوب» به اندازه «سیانور» نادیده گرفته نشود.»

گفتنی است اجرای برنامه «دو قدم مانده به سیمرغ» را منصور ضابطیان برعهده دارد. این برنامه امروز ۹ بهمن ماه با هدف معرفی فیلم‌ها توسط فیلم نت در پردیس سینمایی ملت به کار خود پایان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *