لاتاری موضوع ملتهبی دارد

لاتاری موضوع ملتهبی دارد

آیین رونمایی از «لاتاری» در آخرین روز ویژه برنامه «دو قدم تا سیمرغ» برگزار شد.

فیلم سینمایی «لاتاری» آغازگر آخرین روز ویژه برنامه «دو قدم تا سیمرغ» شد و محمدحسین مهدویان کارگردان، سید محمود رضوی تهیه‌کننده، هادی حجازی‌فر و امیرحسین هاشمی بازیگران این اثر برای معرفی فیلم خود در پردیس سینمایی ملت حضور یافتند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، محمدحسین مهدویان در ابتدا بیان کرد: «شاید بیشترین سوالی که از من پرسیده می‌شود این است که چرا درباره دهه‌هایی فیلم میسازم که متعلق به زمان خودم نیست و تجربه شخصی ندارم. اگر این پرسش درست باشد پس کاری که الان می‌کنم طبیعی‌تر است چون به هر حال «لاتاری» هم موضوعی بود که دوست داشتم کار کنم.»

«لاتاری» در شکل فیلمسازی برای من تجربه تازه‌ای بود

وی افزود: «کار من فیلم ساختن است و هر موضوعی که بتوان به بهانه آن علاقمند سینما را درگیر کرد باید انجام دهم. موضوع این فیلم هم برایم جذاب بود و تصمیم گرفتم تجربه متفاوتی را داشته باشم. «لاتاری» در روایت و شکل فیلمسازی برای من تجربه تازه‌ای بود ولی از نظر خودم مولفه‌هایی که پیش از این در همه آثارم داشتم را در این فیلم هم لحاظ کردم.»

مهدویان درباره محتوای این اثر توضیح داد: «قصه «لاتاری» درباره غیرت است و چیزی از همه تصوراتی که درباره این واژه داریم در فیلم نهفته شده است. قهرمان فیلم دنبال اعاده حیثیت هستند و تلاش می کنند راه درست را انتخاب کنند.»

در ادامه تهیه‌کننده نیز درباره حضورش در این پروژه بیان کرد: «قصه و کارگردان دلیل حضور من در این پروژه بود. من یک تجربه خیلی خوب با مهدویان داشتم و وقتی این پروژه پیش آمد برای من هم جذاب بود که با این اثر همکاری کنم. البته قرار بود این پروژه به کارگردانی مهدویان اما به تهیه‌کنندگی دیگری کلید بخورد که این اتفاق نیفتاد و زمانی که ایشان با من که طرح موضوع کرد استقبال کردم.»

مهدویان درباره مشکلاتی که هنگام دریافت پروانه ساخت تجربه کرده بود گفت: « «لاتاری» موضوع ملتهبی دارد و دوستان شورای پروانه ساخت نگرانی‌هایی داشتند که قابل درک بود. ما هم در طی جلسات مختلف صحبت‌هایی کردیم تا به درک متقابل برسیم. به نظر من خیلی از مشکلاتی که برای فیلم‌ها پیش می‌آید با تعامل حل می‌شود اما زمان بر است و باید صبر و تحمل به خرج داد تا با گفت‌وگو و تعامل مساله را حل کرد.»

رهبری مهدویان برای همه خوشایند است

سپس امیرحسین هاشمی درباره بازی‌اش گفت: «من تاکنون در ۳ فیلم با مهدویان همکاری داشتم و به نظرم شیوه کارش مثل گذشته بود و من از همه‌شان لذت بردم. من معتقدم به جز من همه از این همکاری خاطره خوبی دارند چون رهبری مهدویان برای همه خوشایند است که به زودی نتیجه‌اش را در «لاتاری» شاهد خواهیم بود.»

هادی حجازی‌فر نیز در ادامه درباره حضور خود گفت: «من کارم را با حسین مهدویان شروع کردم و شاید به همین دلیل سر پروژه‌های دیگر که می‌روم به مشکل می‌خورم. او اجازه می‌دهد خودت را با تفکرت وارد فیلم کنی و روی همان ذهنیت با تو بحث می‌کند. در واقع به نوعی برخورد می‌کند که انگار تویی که کاراکتر را پیش می‌بری ولی همه می‌دانیم که در واقع دارد مدیریت می‌کند. من به عنوان بازیگر در این همکاری احساس هویت می‌کنم ولی گاهی در برخی پروژه‌ها احساس بیهودگی و افسردگی دارم چون این مقوله وجود نداشت. به هر حال بازیگر باید بپذیرد فیلم مال کارگردان است و آخرین تصمیم گیرنده اوست.»
«لاتاری» محصول محض خیال است

مهدویان در ادامه این گفتگو به تازه‌ترین تجربه خود در زمینه متفاوت اشاره کرد و افزود: « «لاتاری» در تمام تجربه‌های من تا امروز اولین فیلمی است که محصول محض خیال است و زمینه مستندی ندارد. البته تحقیقات اجتماعی بر آن صورت گرفته ولی به واقعه مشخصی اشاره ندارد. فیلمسازی به نظر من مرز بین واقعیت و خیال است و من در همه کارها این نگاه را حفظ کرده‌ام. این کار به لحاظ ویژگی عاطفی و حسی با قبلی‌ها فرق دارد و طعم دوگانه‌ای نسبت به کارهای گذشته‌ام احساس کردم. «لاتاری» تا اینجا برای خود من فیلم جذابی است امیدوارم مردم هم دوست داشته باشند.»

بزرگ‌ترین مانع من برای فیلمسازی این است که از فیلم ساختن بترسم

وی همچنین درباره تقابل بازیگری ساعد سهیلی و زیبا کرمعلی توضیح داد: «ساعد سهیلی بازیگر خوبی است و یکی از ویژگی‌هایش این است که بازی‌ای شبیه به زندگی دارد. خصلتی که در هادی حجازی‌فر هم وجود دارد، ولی در تقابل این دو بازیگر باید بگویم که هر دو از دو فضای متفاوت هستند و از همان ابتدا تصمیم داشتیم از بازیگر چهره در مقابل یک بازیگر دختر با ویژگی سنی کودک استفاده کنیم که البته در سینما کم داریم. احساس می‌کنم هر دو خیلی خوب از پس نقش برآمدند و امیدوارم در نتیجه مردم هم دوست داشته باشند.»

بعد از اشاره به اینکه این فیلم در تهران و امارات و قطر فیلمبرداری شد رضوی ادامه داد: «من امسال دو فیلم «لاتاری» و «دارکوب» را دارم که هر دو گزینه‌های خوب اکران هستند و باید ببینیم بعد از جشنواره فیلم فجر چه اتفاقاتی می‌افتد.»

مهدویان نیز اظهار کرد: «بزرگترین مانع من برای فیلمسازی این است که از فیلم ساختن بترسم ولی حضور موثر تهیه‌کننده این ترس را کنار زد تا فیلم آبرومند استاندارد خوب بسازیم. البته همکاری باقی بچه‌ها را نباید نادیده گرفت به نظر من تک تک عوامل اگر از کار لذت نبرند نتیجه نمی‌گیریم، مشارکت همه باعث زیباتر شدن فیلم می‌شود.»

گفتنی است اجرای برنامه «دو قدم تا سیمرغ» را منصور ضابطیان برعهده دارد. این برنامه امروز ۹ بهمن ماه با هدف معرفی فیلم‌ها توسط فیلم نت در پردیس سینمایی ملت به کار خود پایان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *